Daara J w Polsce

 Daara J + Kapela ze Wsi Warszawa + Joint Venture Sound System + DJ Feel-X:

6.10.2004 - BYTOM - Fantom
7.10.2004 - WROCŁAW - Alibi (uwaga - zmiana w programie, koncert w Szczecienie odwołany!)
8.10.2004 - POZNAŃ - Blue Note
9.10.2004 - WARSZAWA - CDQ
szczegółowe informacje o koncertach (godziny, bilety itp.) na końcu

DAARA J (Senegal)
No 1 afrykańskiego rapu (i więcej)

"Daara J dysponują własnym brzmieniem które prowadzi do uznania ich za jeden z głównych składów wokalnych naszych czasów. Jeden z hip hopowych albumów tego wieku." (The Observer)
"Daara J to funkujący, przerażający polemiści - naprawdę warci odkrycia."
(Straight No Chaser)
"Afro hip hop może wreszcie objawił się jako zawodnik na skalę międzynarodową." (Telegraph)

Potrzeba nam nowego określenia dla nowego rodzaju hip hopu, który nie mówi o dziwkach, nie przechwala się i nie obnosi ze złotymi łańcuchami. "Boomerang" - ostatni album Daara J - nadaje się do tego wspaniale. Słowo perfekcyjnie przenosi sens muzyki, której dobrze służą wpływy dwojakiego rodzaju. To, co natychmiast Cię uderza gdy słuchasz płyty to bardzo wysoka jakość proponowanych dźwięków - "W naszej muzyce melodia stanowi zawsze punkt startowy". Na samym początku z braku środków było to nawijanie do zgranych na taśmie francuskich czy amerykańskich rapów - wyłącznie z dodatkiem beatboxów czy kilku instrumentów perkusyjnych. Melodyjne fragmenty wtedy śpiewał tylko jeden z nich. Wbrew przeciwnościom losu, pozbawieni motywującego środowiska, N'Dango D, Aladji Man oraz Faada Freddy nauczyli się najlepiej jak tylko można wykorzystywać cokolwiek tylko wpadło im w ręce. Szlachetna to nauka i wciąż ją praktykują. Tak więc "Si La Vie N'est Pas Belle" rozpoczyna się harmonią zapożyczoną z muzyki Zulusów a "Boomerang" oparte jest na tradycyjnej pieśni Mandingo. Z tej okazji pojawia się tu Rokia Traore - wielka diva z Mali. Wszyscy oni porozumiewają się w róźnych językach i na swej drodze operują elementami różnych muzycznych stylów. To niesamowita mieszanka francuskiego i amerykańskiego rapu, reggae, roots, soul, funk i muzyki kubańskiej.

 Ich pierwszy album "Daara J" został wydany w 1994 roku. Grupa jako pierwsza w swej ojczyźnie poruszyła tematy związane z religią jak i innymi istotnymi zagadnieniami społecznymi, politycznymi czy duchowymi. Ich druga płyta "Xalima" wydana została w 1998 roku. Zaangażowany był w nią kurator Domu Niewolników a tytuł płyty pochodzi od nazwy portu, skąd odpływały statki wypełnione hebanem. Punkt widzenia i kierunek nie zmienił się z najnowszym albumem "Boomerang". "Babylone" przywołuje widoczną i ukrytą eksploatację ludności afrykańskiej. "Bopp Sa Bopp" to wysokoenergetyczne zdemaskowanie egoizmu, wciąż znajdującego swe źródła w Afryce. "Paris Dakar" wykonywane w duecie z francuzo-Senegalczykiem Disiz Le Peste przypomina nam, że bogactwo ludzkości niekoniecznie polega na rozwoju technologicznym ale dużo bardziej na umiejętności dzielenia się dobrobytem. Wielka siła ich muzyki jest niepodważalna - zmusza nas to ponownego przemyślenia przyjętych już poglądów na Afrykę i jej tzw. "opóźnienie" w stosunku do krajów Zachodu.

 Uwaga: Daara J w marcu br otrzymali bardzo prestiżową nagrodę BBC3 World Music Awards w kategorii "wykonawca z Afryki" (w tym samym konkursie w kategorii "nowa twarz" zwyciężyła Kapela Ze Wsi Warszawa) a wkrótce wystąpią jako jedna z głównych gwiazd największej chyba imprezy z muzyką world na świecie - festiwalu WOMAD organizowanego w Wlk. Brytanii przez Petera Gabriela i jego Real World).

linki:
dyskografia: www.ne.jp/asahi/fbeat/africa
zdjęcia z koncertu z czerwca 2004: www.ne.jp/asahi/fbeat/africa
Utwory do odsłuchu na stronach utwory real audio:
perso.wanadoo.fr/emilie.joseph-edouard/daara_j, www.bbc.co.uk/music/world/reviews/daaraj_boomrang.shtml
live video z uroczystości rozdania nagród BBC World Music Awards Edynburg 2004: www.bbc.co.uk/radio3/world/awards2004/ram/aviddaaraj.ram
informacje ogólne o scenie rap w Senegalu: www.senerap.com i www.senerap.org

organizacja trasy:
JOINT VENTURE SOUND SYSTEM
Mirosław "Maken" Dzięciołowski
e-mail:
maken@pro.onet.pl


Kapela ze Wsi Warszawa Wraz z Senegalczykami wystąpią:
- KAPELA ZE WSI WARSZAWA - nasz najlepszy folkowy zespół eksportowy (tegoroczny laureat BBC3 World Music Awards) chwilę przed ukazaniem się ich trzeciej płyty "Uprooting" ("Wykorzenienie"). Zob. www.kzww.serpent.pl
- JOINT VENTURE SOUND SYSTEM - DJ Bass Reprodukktora Xiędza Makena I & Mario Dziurex prezentują muzyką zróżnicowaną - od dubu i reggae w klasycznej formie do global beat - etnotechno, digital dub, funk, dancehall, ragga, jungle, drum'n'bass, ska, big beat a czasem nawet odrobiny ostrego hardcorowego czadu.
- DJ FEEL-X - od 1995 roku jest DJ'em i producentem, współpracował ze Wzgórzem Ya-Pa-3, Kazikiem, Kultem ale przede wszystkim z Kalibrem 44. W 2002 roku ujrzał światło dzienne projekt Feel-X'a i MadMagistra pt. AXE Soundsystem "Capoeira". Udziela się na najnowszej płycie Kapeli ze Wsi Warszawa pt. "Uprooting".

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE:

6.10.2004, godz. 20.00
Bytom, Jazz Club Fantom, ul. Żeromskiego 27
przy współpracy z Bytomskim Centrum Kultury
bilety 25 PLN w przedsprzedaży: Jazz Club Fantom, Jazz Club Hipnoza,
Bytomskie Centrum Kultury
info: 032 7857130/3, jazzclub@jazzclub.pl, bck@bck.bytom.pl www.jazzclub.pl

7.10.2004, godz.20.00
Wrocław, Klub ALIBI, pl.Grunwaldzki 30
Bilety 12 PLN (do nabycia na miejscu w dniu koncertu)

8.10.2004, godz. 20.00
Poznań, Blue Note
dodatkowo w programie: BASS MEDIUM TRINITY
Bilety: 28 PLN w przedsprzedaży Acid Shop, CIM, Rocklongluck
35 PLN w dniu koncertu
info: 602 648880, agencja@minta.pl, www.minta.pl

9.10.2004, godz. 20.00
Warszawa, CDQ, ul. Burakowska 12
bilety 30 PLN w przedsprzedaży:
bileteria Traffic, www.shortcut.pl, księgarnia Zamek Ujazdowski, CDQ
40 PLN w dniu koncertu
info: 0502 222898, cdq@cdq.art.pl, www.cdq.art.pl

ORGANIZACJA TRASY:
Mirosław "Maken" Dzięciołowski
JOINT VENTURE / BEATTLE MANAGEMENT
maken@pro.onet.pl


PATRONI MEDIALNI TRASY:
Program 3 PR
Gazeta Wyborcza
Jazz Radio
www.serpent.pl
www.reggaenet.pl
www.independent.pl www.relaz.pl www.rapgra.com www.hip-hop.pl


www.etno.serpent.pl