Ogrody Alamut

 Ogrody Alamut to jedna z ciekawszych artystycznie formacji muzycznych w Polsce. Rzadko koncertuje, jeszcze rzadziej udziela się publicznie. Posiada w swoim składzie znakomitych i uznanych muzyków, a przede wszystkim obdarzoną pieknym głosem wokalistkę. Zespół nie epatuje ideologią, nie odgraża się i nie mądrzy. Jest przede wszystkim spotkaniem, wspólną opowieścią, skupieniem i pochylniem głowy w zachwycie nad barwami świata.

Koncerty zespołu często przybierają charakter transowego rytuału, w którym dramaturgia dawkowana jest stopniowo - od delikatnego wprowadzenia, przez kathartyczne, emocjonalne apogeum, po płynące, relaksacyjne zakończenie. Strukturę koncertu cechuje otwarta forma wypowiedzi muzyków, zbliżając repertuar do dokonań etnofreejazzu. Pomimo tak przyjętej formy, jest to przede wszystkim muzyka etniczna, choć obecne są w niej elementy jazzowej improwizacji, swingu i rockowej, gotyckiej energii.

W ich twórczości usłyszeć można przeróżne muzyczne światy, od klasyków transetno - Nusrat Fateh Ali Khana, Dead Can Dance. Mercana Dede, Billa Laswella, Osjana, po delikatne barwy Gasparyana, Marleya, Brahema, McLaughlina, Townera, Dona Cherrego, Jobima, Ergunera, ale przede wszystkim muzyków zespołu.

Obecny skład zespołu tworzą: Joanna Furmańska-Czajkowska - śpiew, Karol Czajkowski - gitary 6 i 12 str., Łukasz Sziwa Wójcicki - bębny, didjeridoo, grzechotki, śpiew, Kuba Borysiak - klarnet, Wojciech Pulcyn - kontrabas, Alpago Polat - ney

Podroż do wnetrza muzycznej materii, do źródła rytmu.
Przekaz wielokulturowy bez barier i narzekań,
dla ludzi otwartych do przygotowania na przyjęcie Nieznanego i Nienazwanego.
W meandrach sufickiej nostalgii, a labiryncie afroorientalnego pulsu.
Z wolnością dźwięku poza etniczny trans i jazzową iluzję,
tam, gdzie spotyka się melodia i rytm
i tam, gdzie dźwięki się czyta z zamkniętymi oczami...


oficjalna strona grupy: www.alamut.alpha.pl

www.etno.serpent.pl