Jahiar Group

 JAHIAR GROUP prezentuje orientalną muzykę: perską, turecką, afgańską, hinduską oraz polsko-perskie kompozycje i aranżacje. Liderem zespołu jest mieszkający w Polsce Irańczyk Jahiar Azim Irani - kompozytor i autor tekstów, wokalista dysponujący charakterystycznym mocnym dźwięcznym głosem, muzyk grający na santurze (perskich cymbałach). Jahiar jest absolwentem szkoły muzycznej w Teheranie, uczniem mistrza: Ali Asgar Zijodzand. Wielokrotnie występował w Iranie, Turcji, Afganistanie, Syrii a także w Indiach, gdzie spotkał się z ogromnym uznaniem. Współpracuje z wieloma muzykami w Polsce, m.in. z Andrzejem Smolikiem, na którego solowym albumie nagrał utwór w swoim rodzimym języku zendegi.

W zgodnej opinii krytyków JAHIAR GROUP to objawienie polskiej sceny folkowej ostatnich lat, a album grupy "Teheran" jest jedną z najoryginalniejszych płyt roku 2000, nie tylko w kategorii folkowej.

O specyfice zespołu decyduje fakt, że spotkali się w nim muzycy z różnych krajów i kultur. W pierwszym składzie zespołu był też tatarski akordeonista Kurtmołła Abdulganijew. Płytę "Teheran" grupa nagrała w składzie:
Jahiar Azim Irani - wokal, santur, cymbały
Agnieszka Sylwia Kołczewska - wokal, djembe, congi, instrumenty perkusyjne
Agnieszka Tomala - gitara, tar, kontrabas
Kurtmołła Abdulganijew - akordeon, pianino
Rafał Maj - udu, darabuka, instrumenty perkusyjne

W późniejszym okresie z grupą współpracowali m.in.:
Piotr Dankiewicz - gitara basowa
Zbigniew "Zibi" Zaręba - inst. perkusyjne Wojtek Mazurkiewicz - tabla
Paweł Stępień - akordeon

Więcej o grupie (w tym pliki dźwiękowe do odsłuchu) w prezentacji płyty "Teheran" (tam także możliwość zakupu płyty).

Od 2006 r. Jahiar Azim Irani współtworzy z Tomaszem Ostrowskim (elektronika) duet Orient Brothers. W 2009 r. ukazała się debiutancka płyta projektu.

informacja na podst. przygotowanej przez Stowarzyszenie Czasu Kultury & Wydawnictwo Obserwator zapowiedzi promocji "Wieczoru perskiego" w poznańskim Domu Tańca.

fragment występu Jahiar Group w Warszawie 5.09.2009:


etno.serpent.pl


"Teheran"
(Orange World 2001)
prezentacja płyty w sklepie serpent.pl z plikami dźwiękowymi

****